پروتوتایپ (prototype) یا نمونه سازی اولیه چیست ؟ - آتی استودیو
آوریل, 2021 بدون نظر مقالات

پروتوتایپ یا نمونه سازی اولیه چیست ؟

 

پروتوتایپ ، نمونه اولیه ، مدل یا انتشار کالایی است که برای آزمایش یک مفهوم یا فرآیند ایجاد شده است. به طور معمول ، از نمونه اولیه برای ارزیابی طرح جدید برای بهبود دقت تحلیلگران و کاربران سیستم استفاده می شود. این مرحله ای است بین رسمی سازی و ارزیابی یک ایده.
نمونه های اولیه بخشی مهم از فرآیند طراحی و روشی است که در همه رشته های طراحی مورد استفاده قرار می گیرد. از معماران ، مهندسان ، طراحان صنعتی و حتی طراحان خدمات ، آنها نمونه های اولیه خود را برای آزمایش طرح های خود قبل از سرمایه گذاری در تولید انبوه تولید می کنند.
هدف از پروتو تایپ (نمونه اولیه) این است که یک مدل ملموس از راه حل های مشکلات قبلاً تعریف شده و طراحان در مرحله ایده / ایده داشته باشیم. به جای گذراندن کل چرخه طراحی مبتنی بر یک راه حل فرض شده ، نمونه های اولیه به طراحان اجازه می دهد تا با قرار دادن نسخه اولیه این راه حل در مقابل کاربران واقعی و جمع آوری بازخورد در اسرع وقت ، مفاهیم خود را تأیید کنند.
نمونه های اولیه یا پروتوتایپ معمولاً هنگام آزمایش از کار می افتند ، و این به طراحان نشان می دهد که نقص در کجاست و تیم را “دوباره به روند طراحی” می فرستد تا راه حل های پیشنهادی را براساس بازخورد واقعی کاربر اصلاح یا تکرار کند. از آنجا که آنها در اوایل شکست می خورند ، نمونه های اولیه می توانند زندگی را نجات دهند ، از اتلاف انرژی ، وقت و پول در اجرای راه حل های ضعیف یا نامناسب جلوگیری کنند.
یکی دیگر از مزایای نمونه سازی پروتوتایپ این است که ، چون سرمایه گذاری اندک است ، خطر کم است.

نقش نمونه اولیه در تفکر طراحی


* برای ابداع و حل مشکلات احتمالی در طرح اولیه.

* برای برقراری ارتباط بین ایده و نمونه تولید شده نهایی .
* برای ارتباط بین طراح و مدیران پروژه و کار فرما.
* برای آزمایش های با توجه به شرایط مورذ استفاذه مختلف.
* سریع و ارزان شکست بخورید و قبل از سرمایه گذاری در وقت ، اعتبار یا پول زیاد ، از اشتباهات درس بگیرید!
* فرآیند ایجاد راه حل ها را با تجزیه مشکلات پیچیده به عناصر کوچکتر که قابل آزمایش و ارزیابی 

پروتوتایپ (prototype) یا نمونه سازی اولیه چیست ؟ راه های ساخت پروتوتایپ چرا نمونه سازی اولیه مهم است انواع پروتوتایپینگ روش های پروتوتایپ طراحی صنعتی و مدل سازی
پروتوتایپ (prototype) یا نمونه سازی اولیه چیست ؟ راه های ساخت پروتوتایپ چرا نمونه سازی اولیه مهم است انواع پروتوتایپینگ روش های پروتوتایپ طراحی صنعتی و مدل سازی تولید

انواع مختلفی از پروتوتایپ (نمونه های اولیه) وجود دارد.

1 – نمونه های اولیه با کیفیت پایین (از این رو نمونه های اولیه کاغذی ) ، که برای ایده پردازی و همکاری در تیم طراحی ایده آل است.
2 – نمونه های اولیه hi-fi آخرین مرحله قبل از توسعه است ، شامل طراحی بصری (رنگ ، تایپوگرافی و …) است و تقریباً محصول نهایی را نشان می دهد.

پروتوتایپ (prototype) یا نمونه سازی اولیه چیست ؟ راه های ساخت پروتوتایپ چرا نمونه سازی اولیه مهم است انواع پروتوتایپینگ روش های پروتوتایپ طراحی صنعتی و مدل سازی پروتوتایپ (prototype) یا نمونه سازی اولیه چیست ؟ راه های ساخت پروتوتایپ چرا نمونه سازی اولیه مهم است انواع پروتوتایپینگ روش های پروتوتایپ طراحی صنعتی و مدل سازی
پروتوتایپ (prototype) یا نمونه سازی اولیه چیست ؟ راه های ساخت پروتوتایپ چرا نمونه سازی اولیه مهم است انواع پروتوتایپینگ روش های پروتوتایپ طراحی صنعتی و مدل سازی

نمونه اولیه محصول نمونه ای از کالایی است که قصد دارید در مقیاس بسیار بزرگتری تولید کنید. در مقایسه با تولید انبوه ، نمونه سازی پروتوتایپ هزینه بالایی برای هر واحد شخصی دارد. با این حال ، از آنجا که فقط تعداد کمی از نمونه های اولیه را تولید می کنید ، هزینه های کلی شما به میزان قابل توجهی کمتر از هزینه ای است که در صورت سفارش صدها یا هزاران واحد از محصول جدید خود انجام می دهید.

نمونه اولیه یا پروتوتایپ کار ممکن است با محصول نهایی متفاوت باشد. این می تواند به دلیل محدودیت های هزینه یا عرضه باشد ، یا ممکن است به این دلیل باشد که ایده محصول شما هنوز در حال پیشرفت است. کاملاً معمول است که طوفان مغزی منجر به یک فرآیند نمونه سازی سریع می شود ، که به نوبه خود جای خود را به یک فرآیند طراحی طولانی تر می دهد که در آن طراحی محصول ممکن است به طور قابل توجهی تغییر کند.

اگر ایده خوبی برای یک محصول جدید دارید( لباس ، وسایل چوبی ،  وسایل آشپزخانه یا گوشی هوشمند با تکنولوژی پیشرفته)  باید سودمندی آن را هم به سرمایه گذاران و هم به خریداران نشان دهید. یک نقاشی و یک زبانی کلامی جذاب می تواند کمک کند ، اما هیچ چیز مانند یک محصول فیزیکی بر شکاک پیروز نمی شود. در مواجهه با این واقعیت ، مخترعین و کارآفرینان غالباً از نمونه اولیه طراحی استفاده می کنند که اثبات مفهوم است.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.